Insolvența bântuie Caracal. Șoaptele din cartierele caracalene se aud dinspre panseluțele la modă facturate, se „foșnește”, de Rupiah-ul slătinean. Miliarde… Procedeul facturării pe aceeași sumă, peste un miliard, a dus inclusiv la demisia lui Veselin de la IGO. Acolo unde primarul care este,când nu era primar semna în calitate de membru al Consiliului de Administrație pentru luminarea orașului prin firma soacrei sale. Acolo unde, primarului care este, i-a intrat lumina-n ochi de la iepurașii fosforescenți ,amplasați în buricul târgului. Ornamentele energofage au fost „omologate”în factura IGO pe mai mult de un miliard lei la plată. Una refuzată prin semnătură de Veselin. Aceeași din bugetul local intrat în insolvență… Pentru mărețe realizări îndelung aplaudate și tot așa mediatizate ale unui primar fruntaș pe ramură la „noi cu noi”…Caracalul puternic!
Unul cu cascheta mare, altul cu dosare penale
La mică distanță de orașul minunilor, sărbătoare sătească cu masă-ntinsă, lăutari și lume bună la Giuvărăști. Acolo cică au fost văzuți, filmați, pozați și înregistrați, înfulecând și gâlgâind, cap lângă cap, mai mulți capi din Corabia. Unul cu cascheta a mai mare, celălalt cu multe dosare penale pe…capul lui și-al beizadelei familiale. Constantin și Buruntia s-au întreținut reciproc, cu primarul, inclusiv cu sora acestuia, bună-bună prietenă a Buruntiului, în voie bună și uitări de of și citații. Primii doi s-au simțit atât de bine încât și-au re-șoptit susținerea reciprocă și necondiționată! Sub șoapta „ acu, că tot am scăpat de Pruteanu…”! Atenție la…vulpe!
În Lunca Gunoaielor, cu sticla deratizării pe deratizare „cântând”
Rămânem în zonă, la Corabia. Acolo unde s-a urcat scroafa-n copac și copacul era puțin mov…Lăsăm șoapta asta deocamdată dusă de vânt și prindem alta. Aia din primărie unde primarul Oane e pus la zid pe sticla luată-mână și făcută vedetă, din Lunca Gunoaielor. Unde nu a pătruns și greu să se întâmple, Coralul deratizărilor slătinene, mascat publicitar pe ultimul rând spre facturare cu multe zerouri. Cică primarul Oane, nu și nu…Cât o rezista?!
Dulce ca zahărul sunt clădirile istorice
De la gunoaie tot la gunoaie. Unele cu burtă forfetară care îmbină contrabanda cu istoria. Fiindcă dulce ca zahărul sunt și banii bugetari-europeni pentru clădirile monument istoric. Alea multe, achiziționate pe puțin,aflate în reabilitare. Or fi fost cumpărate și cele ale lui Bercea Mondialul?! Așteptăm șoaptele…
Din ce în ce mai multe și mai diversificate. Revenim!