Darius Vâlcov se joacă! Doar atât pentru că nici măcar nu joacă tare . Nu mai are chef! Deși , în locul lui, aș lua în serios miza. Darius se joacă cu toată lumea: cu slătinenii, cu proprii colegi de partid, până mai ieri slugi umile și credincioase, cu pesediștii, cu ziariștii, cu mințile tuturor. E ce-i mai place mai tare! Gestul demisiei din partid și de la primărie, mai vedem pe speta asta, a șocat doar proștii! Altfel, era și previzibil și deja de vineri seara,”transpirat”. Imperativ.ro a dat știrea sâmbătă dimineața și fiecare cuvânt consemnat a fost adevărat! Că Vâlcov nu a mai acceptat funcția de secretar de stat la presiunile nașului Gușă care îi pregătește altceva, e partea doua… Așa că totul nu mai putea fi ținut mult sub capac și marți s-a produs. Să nu credeți că , o noapte în urmă Darius a dormit cu Frunzăverde. Nu, el! O legătură totuși a existat și așa se explică de ce a ales Darius ora12 pentru conferință, pentru ca, după o jumătate de oră, gestul său să fie estompat de plecarea lui Frunzăverde. Prim-vice președintele PDL care a lansat-o pe Lavinia Șandru în politica democrată și cu care a rămas în relații foarte bune. De ce s-ar fi certat cu Darius ori cu Gușă?!
Asta cu impactul cât mai puțin în presa centrală i-a ieșit lui Darius, pe mâna lui Frunzăverde. Impactul gestului dariusian a avut și o paternitate certă: nașul Gușă, omniprezent marți pe toate televiziunile centrale, cu două,trei intervenții,de la prânz până seara târziu, ca să-l motiveze pe finul Darius în gestul său suprem și măreț! Iha, cum ar spune colegul Sârghie! De ce domnul Gușă, în timp ce fostul primar avea telefoanele închise?! De ce a trebuit să spună nașul Gușă, în direct, la B1- emisiunea lui Turcescu, că finul Darius a negociat în virtutea unei vechi prietenii direct cu Ponta, deci PSD este traseul politic al lui Darius, în timp ce la Olt, pesediștii tac și așteaptă un alt moment „deloc ușor” pentru Vâlcov, în care acesta, din prea multă dragoste pentru slătineni, își va anunța candidatura la Primăria, dragostea mea, pe USL.
Nu am avut niciodată dubii asupra inteligenței și atașamentului în politică a lui Darius Vâlcov. Nu am crezut niciodată că Darius își va pune întreaga inteligență în slujba PDL ori a amicilor Bălășescu, Bărbulescu pe care i-a lăsat baltă, că i-a ținut în spate și i-a făcut oameni- așa că sunt chit- când e în joc interesul lui. Am știut întotdeauna că Darius e un mare iubitor de joc și circ, păcănele la care joacă pe câștig și nu la cacialma. Habar nu am cine i-a făcut discursul lui Darius Vâlcov, dar a fost cu siguranță pe gustul său. Altfel nu l-ar fi citit! A fost însă departe de a fi unul impecabil pentru regia impecabilă a momentului regizat de câteva zile înainte de producerea lui. Mult prea patetic, la fel ca și dicția primarului ,pudrat în exces de face-stilista OLT TV, în biroul său din primărie. Nu poți să te vaiți că nu ai avut descentralizare când ai descentralizat tot ce ți-a poftit suflețelul, cui ți-a fost aproape de suflețel, pe 30 de ani. Iată un motiv adevărat ca să-i dăm crezare primarului că orașul nu-i e indiferent și că-l iubește, prea mult pentru a renunța la el! Nu poți să spui miniștri mincinoși când tu ești acela care i-ai făcut cetățeni de onoare ai Slatinei pentru fondurile primite de la guvern. Ei, nu?! Cine l-a oprit pe Vâlcov să nu se victimizeze?! A făcut-o, din nou, mai prost ca niciodată, de data asta, iar filmul difuzat de propriul post local de televiziune, cu marile realizări ale celui mai iubit fiu al Slatinei, unul demn de Cântarea României, a scârbit mult! Dacă Daruis are peste 70% în sondaje, ce nevoie mai are de pliante în scări de blocuri, de filmulețe tembele pe tv. , de USL, de aruncat cu piatra în PDL?! Dacă, oricum câștiga primăria, așa cum se spune?!
Dacă Darius a ales PSD,de ce a ezitat să o spună, în aceeași zi a demisiilor, după modelul Frunzăverde?! Pentru un alt circ, pe o altă imagine?! Așa, și?! Îi sugerăm să o facă în stradă, pentru aplauze de la slătineni, să se simtă euforic, nu bine…Cu sau fără USL, Darius Vâlcov nu mai e și nu va mai fi primarul de mandat întâi. Nu l-am auzit mulțumind slătinenilor că din banii lor a făcut el oameni pe unii din câini, pe alții din asfaltări și pavele, panseluțe și cruci, gunoiul orașului și pop-cornul cinematografului, ne oprim aici căci știm și noi ce știe și Darius Vâlcov. Slătinenii nu mai sunt orbi, surzi, naivi, topiți după Darius Vâlcov. Care nu mai e demult, tânărul de acum 8 ani cu credibilitate, ci un primar șulfit în politică și afaceri, pe care însuși PDL nu-l mai vrea. Altfel, i-ar fi satisfăcut toate poftele! Să nu mai fie Darius pe suflețelul președintelui Băsescu, cel care a girat pentru primarul Darius Vâlcov, în tot acest timp?! Timp în care cu ce a girat primarul Vâlcov pentru Băsescu?! Cu nimic! Nici nu avea cu ce în afara Partidului Democrat… Sunt multe întrebări legate strict și direct de tot ceea ce este și a fost Darius Vâlcov, primar de Slatina și președinte de partid. Atât de multe încât nici măcar Darius Vâlcov nu mai știe ce e în capul lui.
Casa părintească nu se vinde niciodată, spune un vechi cântec românesc. La fel și orașul, și sufletul, domnule Darius Vâlcov, prea tânăr pentru stigmatul traseist! Același pe care nici Marius Oprescu, nici Paul Stănescu, nici Dan Codan, nici Ioan Ciugulea, nu-l au! Până atunci nu ne mai dați lecții de morală, nu sunteți model de deontologie, ci doar un tânăr cu pretenții care credeți că vă dau dreptul să fiți ceea ce nu sunteți: omul de bine în care , grețos pozați! Succesuri!
Laura Mira