1- operațiunea Rapița, în strânsă legătură cu operațiunea Silozul unde încasările au fost cash;
2- excursia Munții Pădurea Neagră, o altă tranzacție de succes soldată cu o mașină adusă în țară,un sistem suveică de la trecerea graniței,până la proprietar care a prejudiciat statul prin neplata taxelor aferente;
3- model economic de succes-cum să numeri caprele ca să fentezi dar să și încasezi subvenția APIA;
4- cum să primești un tractor cadou ca să închizi dosarul;
5- cum să faci escortă mașinilor cu țigări de contrabandă;
6- transporturi lejere de cereale în tiruri înmatriculate pe firme cu acționariate uluitoare;
7- cu camătă dai,comision dai;
8- capacele de mașină și casetofoanele Rostar, liantul unei vechi relații cu Bobby;
9- cum să ai echipă omogenă,care „să lucreze cum trebuie”.
Sunt câteva din metodele amplu detaliate și bine documentate care au ajuns și la noi,toate,absolut toate,fiind mai mult decât halucinante.
În echipă, într-adevăr omogenă lucrează șeful Poliției Corabia, Daniel Constantin și, în timp ce-i protejează pe unii,îi „rade”pe alții. Aplicația este implementată și cu subalternii,fără scrupule,cu tupeu, sancțiuni la voia mușchilor de comandant și multe amenințări.
Potrivit declarațiilor de avere din 2009 și până în prezent, agentul Lupu Cristian e sărac lipit! Nu are masă,nu are casă, nici o palmă de teren,nici soție cu salariu,nimic în afara salariului său de polițist bugetar.
„Din milă” pentru situația materială precară,comandantul,nici el foarte înstărit pe hârtia oficială,Constantin i-a moșit copilul și,iaca așa au devenit cei doi cumetrii! Nepotul protejat a fost cuplat în atribuțiile de serviciu care l-au făcut pe Daniel Constantin „fruntaș pe ramură” cu un alt agent, prins cu mită! Bulintiș Sorin nu ar mai fi trebuit să stea nici măcar o secundă în poliție după ce, în 2010 a picat testul de integritate, luând mită de la un ofițer sub acoperire. Deși cei de la DGA cunosc bine speța, Bulintiș prestează în continuare ca polițist, intrat și în afaceri pe propria-i firmă! Și el este unul dintre protejații comandatului, cu șeful și nepotul acestuia, echipa făcând inclusiv deplasarea în Gemania-operațiunea Wolksvagen! Unde, într-un „club de noapte”deținut de un cunoscut interlop corăbian,cunoscut ca fiind proxenet,arestat pentru tentativă de omor la începutul verii anului trecut, comandantul s-a binedispus!
Mult prea binedispus l-au găsit zorii zilei de 8 Martie, săptămâna trecută,tot pe comandantul Constantin, când, beat crunt,după cheful aniversării zilei de naștere a președintelui PDL Corabia la care a participat, în calitate de prieten vechi și foarte bun, s-a dus fix în sediul Poliției Corabia unde i-a convocat pe toți șefii de servicii să se facă de râs! Deși atunci când domnul comandant obișnuiește să petreacă, până târziu,în noapte,în localurile prietene se închid camerele video,protecția nu e totală. Cum, vă vom arăta curând…