Imperativ

CSS-GRUP ORGANIZAT PROTEJAT DE DGA, DIICOT și DGIPI

Modest în declarația de avere, baron local cu epoleți în realitate. Acesta este portretul robot al comandantului Poliției Corabia  care a acumulat în câțiva ani,de când e comandant, cât alții nu reușesc în două vieți. Să argumentăm!
SC CSS AGROTRANS EXPEDITION SRL-CUI RO 31060193, are sediul pe strada Frații Golești,nr.69 în Corabia. Locuința agentului de la Circulație, Sorin Bulintiș, cel care a picat testul de integritate după ce a primit mită de la un ofițer DGA sub acoperire. Cu toate astea, Bulintiș a rămas,bine mersi în poliție,tare și mare,pe felie și în cârdășie cu prietenul lui, comandantul. Firma cu sediul declarat la adresa mai sus consemnată aparține soției agentului, asistent în cadrul unui Cămin de bătrâni din Corabia. Doamna Bulintiș nu îngrijește doar bătrânii ci este și o prosperă femeie de afaceri. Toate ,extrem de profitabile, toate cu cereale, toate cu mișmașuri sub acoperire,toate strâns legate de comandantul Daniel Silviu Constantin. Deși se jură că n-are nici o treabă,(nici nu ne așteptăm să recunoască…deocamdată!) șeful Poliției Corabia a profitat din plin de pe urma statutului și a funcției.
Pe CSS AGROTRANS EXPEDITION SRL există înmatriculate opt tiruri,toate cu nr.OT…CSS. Povestea lor este una interesantă,de la proveniență,până la licență și înmatriculare. Să povestim…Tirurile au apărut după ce grupul organizat CSS- Cristian(agentul de la Circulație Lupu Cristian,nepotul comandantului), Sorin(agentul de la Circulație Sorin Bulintiș, soțul doamnei patroane a firmei și prietenul comandantului)și Silviu(nimeni altul decât șeful Poliției Corabia, Silviu-Daniel Constantin), deci CSS-au început să dea iama prin fermele și asociațiile agricole de unde nu au plecat cu mâna goală, ci cu remorca plină. De la grâu, porumb,floarea –soarelui,rapiță,tot ce se găsea,prin dijmă și tupeu ordinar au apărut în vara anului trecut primele două tiruri. Numai la un transport de rapiță se încasau 700-800 milioane lei vechi,așa că primele două tiruri au apărut relativ repede. Procedeul era …mișto! Protejații comandantului, Lupu și Bulintiș de la Circulație ieșeau din tura de serviciu și la ceas de seară colegii se trezeau din nou cu ei la serviciu. În uniforma de polițist,fără a fi trecuți în grafic,se urcau amândoi în mașina poliției și se postau „la vânătoare”! Fix în apropierea FNC-urilor, fix la orele când mașinile pline cu cereale se retrăgeau spre FNC-uri și…pac,la controlul! Evident actele necesare ,toate actele necesare aferente unor astfel de transporturi nu existau,evaziunea fiscală în domeniu fiind nu doar recunoscută ci și …omologată! De aici intra în rol comandantul, informat de cei doi agenți asupra neregulilor depistate. Băiat bun,de-al urbei,  închidea ochii. Nu și gura, el fiind cel care suna, mărturisesc șefi ai asociațiilor agricole și ingineri din cadrul fermelor,scârbiți de atâta țepuială, să arvunească oarece cereale. Cum refuzul s-ar fi soldat cu dosarul penal, solicitarea era prompt satisfăcută. De aici intrau în schemă prietenii Lupu și Bulintiș. Modelul era același…după serviciu, din nou la serviciu, la același ceas de seară,cu uniforma și mașina poliției paravan, cu remorca,camionul,tirul, ce era al lor să fie, la FNC! Remorcă după remorcă și ban pe ban au adus tirurile productive.
Made in Franța, următoarele șase tiruri, completare a primelor două au fost aduse în țară,din Franța pe firma amicului Buruntia-BOG CIP TRANS SRL. Deplasarea au făcut-o prietenii agenți  Bulintiș și Lupu. Fotogenici,vezi imaginea!
Despre Bogdan Buruntia,un personaj la fel de interesant ,peste câteva zile. Licența de transport a tirurilor s-a făcut pe o altă firmă. A lui Vasile,din Izbiceni,subiect asupra căruia vom reveni. A urmat înmatricularea pe CSS AGROTRANS EXPEDITION SRL- CRISTI-SORIN-SILVIU, a doamnei Bulintiș!
După care, procedeul și traseul…Dacă v-am spus procedeul,să vă spunem și traseul. Încărcat,depozitat în halele fostului SMA,vânzare la silozuri FNC,cu precădere Cargill și depozitul de la ieșirea din Vișina Veche, pe partea dreaptă,drumul spre Corabia.
Operațiunea RAPIȚA azi duduie și nu este singura afacere a grupului organizat CSS. Unul protejat de ofițerii DGA, DIICOT și DGIPI de la Olt. O dovedește rămânerea în poliție a lui Bulintiș după ce a luat mită direct din mâna ofițerului DGA București venit în control. O altă operațiune, de această dată de salvare a prietenului Bulintiș de șeful său.
Povestea continuă…Mâine vorbim despre Operațiunea Capra-subvenția APIA și crotaliile din DSV.