Imperativ

Impozitele locale majorate, consilierii se bat cu…guma de mestecat în gură!

Deși au promis la începutul campaniei electorale înaintea alegerilor locale parțiale din cadrul Primăriei Slatina-3 februarie 2013-că impozitele și taxele locale nu vor fi majorate, realitatea este cu totul alta.
Consilierii locali sunt duși cu pluta de primărie,sau,pur și simplu se complac în situații de genul acesteia. Fie votează să se afle în treabă și doar să-și încaseze indemnizația, fie sunt habarniști. În februarie,imediat după alegerile locale parțiale și validarea noului primar a avut loc o ședință de consiliu local care includea pe Ordinea de zi un proiect de completare la o hotărâre mai veche a Consiliului Local Slatina. Respectivul proiect conținea majorarea impozitelor și taxelor locale și a fost publicat pe site-ul primăriei cât a ținut ședința consiliului,după care…delete! Delete a fost și în capul aleșilor care au votat, habar nu au avut ce, ca de fiecare dată,de altfel, majorarea impozitelor și taxelor locale. Cu asta se confruntă slătinenii care ajung la sediul Direcției Economice a Primăriei Slatina pentru a-și achita dările,sau achiziționa rovinieta locală.
„Am mers la Direcția Economică să-mi cumpăr rovinieta anuală pentru parcare. Am auzit că au început să facă controale prin parcări și cine nu are rovinieta cumpărată primește amenda maximă. Se aude că e mare nevoie de bani la primărie și „vânează”tot ce se poate transforma în bani la bugetul local. Deși achitasem integral impozitul pe mașină și apartament nu au vrut să-mi dea tichetul de parcare până nu am plătit o diferență de 4 la sută, majorare impozit pe apartament,după cum mi s-a spus. Am rămas uluit și indignat de metoda grosolană practicată.
În primul rând că ne-au mințit înaintea alegerilor când ne-au spus că nu vor crește anul acesta impozitele și taxele, în al doilea rând că trebuiau să ne comunice și asta era! Ne iau de proști și asta deranjează. Știu din discuțiile cu prietenii mei că și ei au primit majorări la impozit pe clădiri și terenuri,deși altceva au spus înaintea campaniei. Bine ne fac…”-a vorbit cu năduf, chiar în fața sediului Direcției Economice un slătinean contribuabil supărat, foc!
Acesta pare să fie un alt adevăr al timpului prezent,după alegerile din Primăria Slatina. Unul despre care consilierii locali, în special cei care se bat cu …guma de mestecat în gură că reprezintă opoziția, habar nu au. Căci, nu-i așa, nu contează ce votează, bani să iasă! De cheltuială să fie, că pentru cine, e coadă mare…