După ce și-a pus lumea în cap cu aducerea Imobiliare Consloc de la Slatina în Caracal, unde s-a prestat din greu sistemul blocării roților și ridicarea mașinilor aduse, până la amenajarea zonei de depozitare a acestora în târgul săptămânal caracalean , operațiune de câteva zile,taman la Slatina de unde proprietarul ghinionist era obligat să vină să și-o recupereze pe câteva milioane de lei usturătoare, primarul a ripostat vehement după alegerea sa ca președinte al Organizației PSD Caracal. În localul unde au avut loc „felicitările”după alegeri, cunoscut în urbe „la Pisicu”, primarului i s-ar fi pus în față o listă scurtă dar precisă cu indicații imperative:„astea sunt firmele cu care trebuie să lucrezi”! Evident, este vorba despre tot ce înseamnă lucrări bugetate din banii caracalenilor,de la vopsitul gardurilor,până la lucrările ample „de geniu”. Asta l-a înfuriat, spun surse din local, rău pe primar care a reconfirmat posibilitatea demisionării din funcție. Amenințarea nu a avut ca efect sensibilizarea conducerii de partid, cel care i-a tăiat-o scurt și pe loc, Darius Vâlcov, răspunzându-i:„ ai termen până mâine dimineață să te gândești! Dacă refuzi, demisionează”!
Nu-i treaba noastră ce va face Edi, primarul…Cel mai probabil va rămâne pe funcție, neavând atâta CURAJ încât să-și ducă intenția până la capăt. Eventual va face și o dezmințire în care va spune că „ziariști ticăloși”au inventat asta, el ,nu ,niciodată ,trup și suflet cu orașul , la fel și partidul, bla, bla…
Că lista „succesurilor”vine întotdeauna de la partid când ești la putere, nu-i o minune de-a Caracalului. Minunile încep atunci când contractele cu diverși,contracte din banii publici, sunt încheiate fără acordul Consiliului local și din astea primarul are câteva la activ. De supărat, se poate supăra edilul…I-a plăcut însă contractul cu…iluminatul! Revenim…