Imperativ

Mulțumesc din inimă partidului

Gata! Avem subprefect de Olt! Pe Emil Marinescu, investit în funcție luni…A dat Domnul și …partidul! A fost depus inclusiv jurământul. Lume multă, popor adunat la strigare, deconcentrați și parlamentarii puterii.
Guest star: Darius Vâlcov. Nu se așteptau la prezența lui. Nu la un eveniment „infim”pentru înălțimea sa politică și un nume pe care abia de acum încolo îl va reține. Paul Stănescu, vesel, Marius Oprescu,vesel. Ciugulea , trist. De ce, oare? Mai ales că are prefect și coaliția duduie…Scurt, apăsat.
Deconcentații,socializare zâmbitoare cu subprefectul. La fel și presa cu Vâlcov. Edi de la Caracal, privire albă. Nu pricepea ce caută el pe-acolo. Chiar așa… A terminat treaba pe la primărie?!
Marinescu, odă celui mai iubit fiu. Ca de obicei:„mulțumesc domnului președinte pentru încrederea și sprijinul acordat…”
Cu șampania a rămas ca pe vremea lui Boc, cu Moisiu prefect și Panduru sub Moisiu : „ n-avem”. N-a fost nici la investitura lui Cazanciuc de la Cotroceni, ministru la Justiție. N-a fost nici la Ionică, nici la Delureanu. Ultima dată a fost șampanie la Oto,când l-a pus Darius prefect. Atunci erau pe bune…Să vedem cine-o dă data viitoare!
Deci, body language! Stănescu râde cu Vâlcov, Ciugulea cu Ionică, Marinescu are emoții, Oprescu n-are nici o grijă, parlamentarii PSD au liber, Dan Stoichicescu e plictisit, Edi talent e crispat, deconcentrații sunt și ei,pe-acolo…
S-a reîntregit echipa de lucru, „formulă completă” din Prefectura Olt. La mărețe realizări! Să vedem cât i-o ține…
P.S. Domnu sociolog Pieleanu, ia mai sondează, măi…Hăi, hăi, cum ar zice colegul Sârghie!