Din păcate se întâmplă la propriu și tot mai mulți slătineni se plâng de duhoare. Una insuportabilă, pestilențială cu iz puternic de urină persisent mai ales în jurul prânzului și seara. Oamenii spun că au năvălit peste asociațiile de proprietari crezând că e problema subsolurilor. Și asociațiile au crezut la fel până când au inspectat subsolul.
Problema este a canalizării orașului, una care ni se spune că e modernizată pe fonduri europene și bla, bla,bla… Dincolo de mărețele realizări ale epocii de aur a Slatinei puternice, casa noastră pute de-a dreptul! La fel și în casele slătinenilor. Cineva face ceva pe noi. Se întâmplă,ce-i drept demult, dar de data asta e cu duhoare!