Cu un procent de 29,8% din totalul gospodăriilor din județ dotate cu baie în locuință,restul cu privată în fundul curții, cu 30,5% canalizare , cu 37,2% apă curentă la robinet, cu alte 21,2% încălzire centrală , Oltul puternic a reușit să ocupe PRIMUL LOC ÎN CLASAMENTUL NAȚIONAL al Institutului Național de Statistică privind dotarea locuințelor. Doar 29,8 % dintre casele din Olt dispun de baie și doar 30,5% de acces la canalizare, cele mai puține din toată țara, pe următoarele două locuri situându-se,potrivit datelor INS, alte două județe veșnic roșii- Vaslui și Teleorman.
Și în ceea ce privește alimentarea cu apă, codaș este din nou Oltul (37,2%) urmat de Vaslui(36,8%) și Botosani(38,7%).
Așteptăm cu interes o interpelare-întrebare politică sau o declarație politică a parlamentarilor PSD ai Oltului puternic, pe această temă. Evident ne referim la cei care știu să scrie corect și să citească fluent…Ambele în limba română.