În păienjenișul relațiilor de partid în care orice corp străin este sortit devorării, Nadia Dumitrescu a fost, bine mersi! Ceea ce e și azi! Tot arhitect -șef al orașului. Tot fără studii de specialitate!
Dacă în 1995, anul angajării sale în cadrul Primăriei Caracal, Nadia Dumitrescu avea o declarație de avere modestă, în 2012, alta este situația din același document. Din salariul de bugetar, Dumitreasca reușește nu doar achiziționarea de terenuri, dar și agoniseală în cinci depozite bancare, care o fac pe doamna miliardară! Pentru comparație redăm în finalul materialului cele două declarații de avere-1995 și 2013!
Caracalenii spun că „arhitecta șefă” a fost ținută în brațe de Florin Iordache, unul dintre deputații partidului-stat, acesta fiind motivul pentru care, în ciuda rapoartelor de specialitate din cadrul Direcției Tehnice semnate de Dumitrescu, aceasta nu a fost și nici nu este deranjată de anchetatori. Mai mult, personajul a fost parte integrantă și importantă din clanurile în care a funcționat Primăria Caracal sub aripa lui Anghel: 1996-2000; 2000-2004 și tot așa, până-n era lui Ciocazanu.
Ceea ce s-a întâmplat la Caracal, este incredibil. Ceea ce se întâmplă azi cu clanul de ieri nu e surprinzător. Cine a greșit, să răspundă cum decide justiția ,dar să-și ia, fiecare, partea de vină.
Când semnai rapoarte de specilitate în care consemnai că obiectivele de investiții majoritare aprobate de Programul Multianual de Investiții, nu pot fi realizate doar din colectarea taxelor locale și propuneai împrumutul ca soluție a realizărilor de 30.000 mil. lei-în 2005, nu poți să faci pe struțul.
De ce nimeni nu „a agățat-o” pe mama acordării tuturor locuințelor sociale și ANL, în anchetele derulate până la reținerile prezente, e un mister…
De ce„linge” doamna la puterea partidului-stat prezentă. Degeaba! Că tot ajunge la pușcărie! Se aude că fosta directoare economică, Maria Tudor, s-a spovedit mult! Iar dosarul „e beton”…În aceea spovedanie ar fi apărut și alte nume. Unul dintre ele…Nadia Dumitrescu, șefa de la Investiții unde clienții lui Anghel își semnau contractele prin încredințare directă, fără nici o licitație prealabilă! Atunci se credeau nemuritori…
O lecție pe care ar trebui s-o învețe ca pe Tatăl Nostru și gașca partidului-stat aflată azi la putere. Fiindcă, mult iubiți și stimați fii ai poporului caracalean, e la modă să pari deștept! Să fii deștept e altă probă,din altă competiție. Nebunia începe atunci când dornicii de a părea, deschid gura.
Așa se întâmplă uneori. Când vrând cu orice preț să pari ceva,reușești, cu prisos, să pari altceva. Exact pe dos!
Și, da, stimabile cititor, iată că am scris și cu și despre Anghel,chiar dacă observația transmisă pe e-mail făcea referire la faptul că nu scriu despre pușcăriabilul primar „că sunt anti-PSD”.
Mai fac o ultimă precizare: nu sunt ”anti”…Sunt anti partid-stat și anti-pușcăriabili. Anti- moraliști revopsiți,anti-reevaluați,anti-dobitoci îngâmfați. Plus de-asta, nu te supăra,frate! Anghel și lotul lui tot de-ai voștri au fost!
CLICK AICI! DUMITRESCU SILVIA NADIA 1995
dumitrescu-silvia-nadia 2013