Emil Moţ este deputatul PSD care reprezintă Slatina în Parlamentul României. Are 34 de ani, este căsătorit şi are un băieţel de 2 ani şi jumătate. A absolvit Facultatea de Ştiinţe Politice-SNSPA Bucureşti, are un master în Drept obţinut la Facultatea de drept, Bucureşti. Este absolvent a mai multor cursuri în cadrul Institutului Naţional de Administraţie. Emil Moţ este candidatul PSD pentru Primăria Slatina şi dorinţa sa este : „Continuăm să construim Slatina„. El a fost invitatul Emisiunii Imperativ, de joi, 10 martie, 2016 din cadrul postului de televiziune Olt TV şi a răspuns întrebărilor moderatorului.
Iată stenograma emisiunii….
E.M.: Am fost şi încă sunt, până în data din 5 iunie când sper să câştig Primăria Slatina cu sprijinul slătinenilor, deputat PSD de Olt. A fost o experienţă inedită, dar utilă, care m-a făcut să înţeleg un lucru: tinerii politicieni de vârsta mea trebuie să treacă prin ceea ce se cheamă experienţa în administraţie, mă refer la cea publică locală şi judeţeană, înainte de a ajunge în Parlament. Locul din care, dincolo de a fi onorant, nu poţi face mare lucru pentru electoratul tău. Există grupurile formaţiunilor politice în care disciplina de partid trebuie respectată. Mă refer la iniţiativele legislative, cele mai multe de anvergură naţională, pe care le susţii prin semnătură şi vot, le promovezi….
M- Dar….există şi amendamente, interpelări şi tocmai de la acestea vine reproşul…
E.M. : Există amendamente şi aici pot bifa peste 100, unul dintre ele, care îmi aparţine şi a fost susţinut nu doar de colegii mei parlamentari ci şi de întregul partid a fost cel prin care am obţinut banii, 200 miliarde Rol, necesari studiului de fezabilitate, pentru centura Slatinei şi am fost sprijinit de toţi colegii mei parlamentari din judeţ, dar şi din ţară. Fără sprijinul lor nu aş fi reuşit. Anul acesta, împreună cu colegii parlamentari am făcut din nou un amendament prin care am solicitat 200 de miliarde de lei vechi pentru centură, dar nu s-au mai aprobat. Vom face cu toţii toate eforturile pentru ca această investiţie să înceapă. Cât priveşte interpelările, întrebările, nu ştiu la alţii cum e, dar la noi, la PSD, nu se joacă nimeni la microfon de dragul manipulării electorale şi al câştigului de imagine, inutil din punctul de vedere al realizării practice. Credeţi că dacă interpelam eu ministrul Sănătăţii cerând bani pentru un spital municipal la Slatina, obţineam şi fondurile necesare?! Interpelările, întrebările,declaraţiile politice sunt un instrument al parlamentarului. Spuneţi-mi una, care a avut o finalitate?! Sunt artizanul soluţiilor realiste, cu finalitate, nu al vorbelor goale, frumoase, care dau bine la televizor, sau în ziare. Oamenii vor fi cei care, prin gândirea lor sănătoasă, vor face, prin vot, diferenţa.
M-Domnule Moţ, aveţi cluburi pe litoral?! Se poartă interpuşii şi nu vă adresez această întrebare întâmplător….
E.M. : Adresaţi-mi ce întrebare doriţi! Nu am ce să ascund, declaraţiile mele de avere şi de interese sunt publice,oricine le poate consulta pe site-ul Camerei Deputaţilor, răspunsul meu la această întrebare este, imperativ NU! Nu am avut, nu am nici un fel de legătură cu cluburile de pe litoral. Cu niciunul, din niciunul litoral!
M- Dar cu vânătoarea aveţi…..Există ceva compromiţător în partidele dvs de vânătoare?!
E.M. : Există ceva ilegal în a practica vânătoarea, atâta timp cât am toate autorizaţiile legale obligatorii, cât sunt vechi membru AJVPS, cât ea este omologată de legislaţia în vigoare pe care nu am încălcat-o niciodată?! Mă aştept să- mi spuneţi şi că în fotografiile mele, când jucam tenis de masă, un alt mod al meu de relaxare, e compromiţător că stăteam aplecat pe dreapta şi nu pe stânga….
M-Observ că aveţi simţul umorului, chiar dacă ele acid….Întrebarea era: există ceva care v-ar putea afecta imaginea în fotografiile de la vânătoare?!
E.M.: Vă răspund, ferm: nu!
M- Rămânem în zona campaniei electorale şi vă întreb: vă e greu?! E de alergat, e cu năduşeală, e cu uşă în uşă, faţă-n faţă cu slătinenii care nu sunt nişte oameni comozi….
E.M.: Aşa este, slătinenii nu sunt nişte oameni comozi, aşa şi trebuie să fie. Pot să vă spun însă că sunt oameni care ştiu exact ce vor, care au o gândire profundă şi o capacitate de selecţie şi receptivitate ieşită din comun, care iubesc Slatina şi vor tot binele acestui oraş.
M- Slătinenii sunt oameni cu un standard ridicat , de aici şi exigenţa şi pretenţiile lor îndreptăţite. Sunt oamenii cu nevoi, cu solicitări, cu aşteptări. În dialogurile dvs cu ei, ce v-au cerut?! Ce proiecte aţi identificat?! Care ar fi priorităţile lor şi oraşului lor?!
E.M.:Surprinzător pentru mine, care mă aşteptam la solicitări pentru locuri de muncă, ele există, dar nu sunt prioritare în cerinţele slătinenilor. Asta nu înseamnă că le vom neglija, dimpotrivă. Doleanţele slătinenilor sunt diverse, de la reabilitări de blocuri, parcări, locuri de muncă, siguranţă, buget transparent şi eficient cheltuit, sănătate….
M- Domnule Emil Moţ, vreau să detaliem, punct cu punct, segmentele şi domeniile vieţii noastre, ale slătinenilor, pe paliere. Cu soluţii şi proiecte certe, care se pot implementa, în viitor. Nu aveţi tot timpul din lume şi patru ani vor trece repede în primărie. Aşadar: locuri de muncă……
E.M.: Slatina se bucură de o bază industrială solidă….
M: Slavă Domnului….
E.M. Da, slavă Domnului, baza industrială a Slatinei se află în expansiune în ultimii ani, prin investiţii private care au adus noi companii sau extinderea companiilor deja existente. Cele prezente în Parcul Industrial vor beneficia de facilităţi pentru înfiinţarea unor noi capacităţi de producţie în Parcul Industrial şi noua investiţie a Prysmian va crea cel puţin 400 noi locuri de muncă. Evident, nu ne vom opri la acestea. Pe cardul meu de proiecte pentru Slatina, al cărui fan ştiu că nu sunteţi, sunt trecute crearea a 2000 locuri de muncă, minim 1000 în parcul industrial…
M: Sănătate….Aici m-ai am o curiozitate: credeţi în viabilitatea realizării unui spital municipal la Slatina?!
E.M. Dumneavostră, credeţi?!
M: Sincer, nu! Mai ales că protocolul încheiat între Primărie şi CJ pentru susţinerea şi alocarea de fonduri SJU Slatina a fost infirmat de Curtea de Conturi, care spune că nu a existat o bază legală şi din punct de vedere juridic,Primăria Slatina nu a avut temeiul legal alocării sumelor. Ce veţi face în acest caz?!
E.M. Voi apela la specialişti din domeniu, jurişti, pentru a găsi formula legală intării în parteneriat legal, susţinerii spitalului de primărie şi CJ , deopotrivă. Deşi spitalul a fost şi este puternic sprijinit financiar de Consiliul judeţean, aportul primăriei mi se pare unul îndreptăţit, atunci când există posibilitate. Trebuie să o găsim pe cea legală, juridică şi să punem împreună,umărul pentru dezvoltarea SJU Slatina.
M : Vedeţi….o scăpare din pachetul de legi care a dat spitalele în subordinea CJ, fără să fie luat în calcul şi aportul administraţiei locale, sau invers….
E.M. Aşa este, trebuie să existe o soluţie şi o voi căuta până o voi găsi!
M: Învăţământ, dezvoltarea oraşului, cu tot ce înseamnă ea: străzi, spaţii verzi, locuri de joacă, mediu curat, parcări, reabilitări, parcuri, siguranţa slătinenilor, proiecte pentru tineri, cultură, sport, …….Vă rog să comprimaţi, timpul ne presează…
E. M. Vor fi instalate 10 camere fixe de supraveghere, care să poată înregistra numerele maşinilor la toate ieşirile din oraş, alte 53 de camere mobile vor fi montate în toate intersecţiile din oraş, în cadrul primei rectificări bugetare din 2016 Primăria Slatina va suplimenta valoarea cheltuielilor de funcţionare a tuturor şcolilor şi grădiniţelor cu sumele cerute de acestea, pentru asigurarea pazei permanente, astfel încât părinţii să nu mai scoată din buzunar bani pentru plata gardienilor. Închei capitolul „Siguranţa cetăţeanului„ cu Serviciul public de ecarisaj, funcţional în puţin timp, care va moderniza adăpostul de la Sărăceşti şi va acţiona pentru strângerea câinilor comunitari, garantez ferm, conform normelor aflate în vigoare. Crearea a 1000 de locuri de parcare rezidenţiale şi asta pare să fie una dintre marile probleme,dar şi o cerere prioritară a slătinenilor. E nevoie de parcări supraetajate pe structuri uşoare sau subterane, locurile vor trebui create pe verticală şi nu pe orizontală. Finalizarea reabilitării termice a blocurilor, 103 în 2016. vreau să le spun slătinenilor că începând cu data de 1 martie 2016 pot depune la primărie, prin asociaţiile de proprietari documentaţia prin care se solicită reabilitarea, dosarul de înscriere se depune la Patrimoniu şi de acolo pot afla şi documentele necesare, nu le mai detaliez din lipsă de timp. Până în 2020, 99 la sută din blocurile Slatinei vor fi reabilitate termic. În prezent avem montate 110 containere subterane, se vor monta alte 45 în acest an, în funcţie de cerinţele locuitorilor. Locurile de joacă vor fi dotate cu covoraşe anti traumă, până la sfârşitul acestui an, mobilierul stradal va începe un proces de reparare sau înlocuire a pieselor defecte.
M: Asfaltare, pe scurt…
E.M. Pentru 2016 au fost bugetate sumele finalizării lucrărilor demarate dar neterminate în 2015, pentru 20 de noi obiective, câteva exemple…Sopot, Malul Livezii, Dealul Viilor, strada Drăgăneşti, Fraţii Buzeşti…investiţiile noi cuprind zone precum, din nou, câteva exemple,din lipsa timpului-Palatul Copiilor, Primăverii, Cornişei, Artilerei, Salcâmului, Milcovului, Zorleasca,achiziţie şi montaj parapet metalic pe Basarabilor, zona râului Olt.
Un skate parc pe Aleea Oltului, aflat în faza actelor pentru studiu de fezabilitate…
M- Ştiţi cât este bugetul anual al Slatinei?!
E.M.: Aproximativ 1000 de miliarde, cam în fiecare an.
M- Veţi gestiona, transparent, acest buget?!
E.M. Categoric, da! Voi publica pe site-ul primăriei contractele obţinute în urma unor licitaţii sau selecţii de oferte corecte, astfel încât slătineanul să ştie modul cheltuirii banului lui. Bugetul va fi unul cu adevărat dezbătut şi intenţionez să fac această dezbatere publică, obligatorie de altfel prin lege, într-o locaţie accesibilă tuturor slătinenilor. E greu să urci Dealul Grădişte…..
M- Există contractele de concesiune, unele mult disputate, îndelung dezbătute, controversate şi chiar păguboase, din primărie. Mă refer la pieţe, spaţii verzi, cimitirul Strehareţi, dezinfecţie-deratizare, Centrul Cultural Eugen Ionescu…. Ce gând le-aţi pus?! Reziliaţi?! Păstraţi?! Renegociaţi?! Faceţi propriile concesionări?!
E.M: Nu ştiu ce voi face până nu voi vedea şi analiza aceste contracte, clauzele lor. Funcţie de acestea voi lua măsura cea mai bună pentru oraş, bugetul lui şi slătineni. Nu pot să vă spun acum că reziliez, şi să fac cum au făcut cei din Primăria Slatina, cu cimitirul, şi firma care are contract i-a câştigat în instanţă. Nu pot manipula sau minţii slătinenii, spunându-le că voi rezilia, doar pentru a obţine voturi păcălindu-i. Răspunsul meu este, da, dacă voi putea rezilia, voi rezilia, fie de comun acord, dacă voi obţine acest acord, fie clauzele din contract de comun acord, dacă voi constata că în instanţă procesul nu va avea câştig de cauză, voi renegocia total aceste contracte. Un lucru spun slătinenilor. Toate aceste contracte, vor fi supuse unui audit riguros, pe raportul prestări servicii şi încasări, funcţie de rezultatele căruia voi lua măsurile legale, inclusiv în instanţă sau sesizarea organelor abilitate dacă voi constata nereguli majore. Nu exisă vreo legătură între activitatea administrativă şi politică a lui Emil Moţ şi activitatea Primăriei Slatina din ultimii 10 ani. Dincolo de toate, nu putem contesta că în ultimii 10 ani, în Slatina s-au făcut lucruri bune, imaginea oraşului este mult schimbată în bine şi este de datoria noastră să continuăm lucrurile bune care s-au făcut pentru oraş.
M- Domnule Moţ, de ce consideraţi că slătinenii trebuie să vă dea votul?! Ce credeţi că vă diferenţiază de ceilalţi competitori?!
E.M. Respectăm fiecare persoană care şi-a manifestat intenţia candidaturii, sper ca din această competiţie electorală vor rezulta idei şi propuneri care să conducă la creşterea calităţii vieţii slătinenilor şi dezvoltarea Slatinei.………..
M- Faceţi parte din „mafia organizată„ a lui Paul Stănescu?!
E.M: În mod normal, nu răspund, nu comentez şi nu voi răspunde sau comenta acuze nefondate,atacuri mincinoase, frustrări personale. Fac o excepţie în această seară şi vă răspund scurt, clar, imperativ: nu există nicio legătură între cei doi termeni. Răspunsul detaliat vi-l poate da chiar domnul preşedinte. Invitaţi-l şi întrebaţi-l! Aşa cum îl cunosc, nu va ocoli, nici întrebarea, nici răspunsul!
M : Aşa am să fac şi în câteva secunde,cât mai avem pe timpul deja depăşit…Aţi lansat în urmă cu câteva ore o dezbatere on line , în legătură cu terenul fostei Unităţi Militare
E.M. Aşa este, am lansat pe Grupul de pe Facebook
https://www.facebook.com/groups/EmilMotPrimarSlatina/?fref=tshttps://www.facebook.com/groups/EmilMotPrimarSlatina/?fref=ts dezbaterea Ce vrei să facem din fosta Unitate Militară…Voi lua act de fiecare opinie a slătinenilor şi vom face acolo ce vor slătinenii….
Mulţumesc pentru participare, vă mai aştept, alături de consilieri….