Imperativ

Scuipatul suveran, liantul candidaturilor și mărețele idealuri în cursa pentru Primăria Slatina

Povestea o știți. Mai multe „stele”ale politicii autohtone candidează pentru Primăria Slatina. Unul este viceprimar și primar interimar,în același timp. De fapt e în tot și în toate când vine vorba de administrația locală și bugetul ei. Ceilalți…sunt și ei,undeva, prin peisaj. Fiecare cu damblaua lui! Ce-i mână pe toți în luptă? Ce-i unește? În esență cred că lăcomia nemăsurată și setea de putere. Caractere apropiate,toți vor în general mult mai mult. Minel  vrea la primărie! Categoric, cu tupeu, pe valul USL-ului(ar intra și câștiga fără?!), cu cazier de penal condamnat și spălat…Tot înainte,ca nou! Singurul urmaș al lui Darius Întâiul,cel ajuns senator din primar după un scuipat suveran pe toate voturile slătinenilor. Dar continuăm împreună! Ce?! Ce întrebare de gazetar naiv… Ce trebuie și cu cine trebuie,sub minciuna „Slatina pe mâini bune”! Buneeee! Bunee,rău! Pentru asta are nevoie de un PSD furibund. Nu de un PSD care să-și dea,din când în când ,cu greu binețe cu liberalii,partenerii de putere,un fel de Gâgă în relație. Are nevoie de ceva strong,de mult iubitul și stimatul,cel mai cel social democrat de la Olt…Și,aici ați ghicit! Vâlcov is the man! E genul de om care calcă pe cadavre când vrea cu adevărat ceva! De data asta vrea, din nou,primăria! Useliștii nu au nimic împotrivă,iar domnul Prina va duce mai departe mărețele realizări ale mândrului cârmaci aflat acum în Parlament pentru prosperitatea slătinenilor,cum altfel?! Până când?! Până când domnul Prina se va duce și el în Parlament,locul pușcăriabililor este într-adevăr în Parlament,asta știm deja.

Ca atare,realmente cântărind,există vreo piesă care să poată deturna miștoul competiției pentru Primăria Slatina?! Hai să vedem…

Ana lui Blaga,fost viceprimar,omul de bază al primarului Vâlcov,semnatara unor contracte de concesionări pe mulți ani și pe mulți bani,consilier local și mai mult decât atât în prezent, candidează! O glumă!

Chirimbu de la PRM e finul lui Minel, deci…Oamenii PSD-ului în secțiile de votare sub sigla PRM-ului și atât! La mișto!

Stoica de la legea Cojocaru,cândva și el vehement susținător al lui Vâlcov, ca și tati norocosul,pe buletinul de vot,din nou și atât…

Orzață de la PP-DD,mare valoare…dacă nu l-au votat bucureștenii din sector parlamentarul lor de ce l-ar alege slătinenii?! Cazarea la hotelui lui Gheorghe Dobra nu-i asigură brandul. O cină cu prietenii săi Darius și Paul poate fi inclusă în programul campaniei electorale ca punct de lucru pentru …popor! Garantat cina va fi moca pentru Răducu!

Am uitat pe cineva?! A, mai e domnul Bobeș…aici curiozitatea e mare: pentru cine și de la cine vor fi băieții domnului Bobeș acreditați observatori?!

Ca încheiere…îmi doresc ca toți slătinenii să-și cumpere multe floricele,dacă se poate de la buticul Centrului Cultural Eugen Ionescu,cico,semințe; nu de alta dar televiziunea ”imparțială” cică pregătește niște chestii în care unii se vor scuipa între ei și își vor da mâna în fiecare seară.

Miștoul de la Olt continuă…

 

 

Laura Mira