Imperativ

Marian Vasile „va cânta”la altă masă…


Marginalizat, hulit și urât de actuala conducere interimară a PDL Olt, ”liderele”,așa cum le numește, „subdiviziunile” PSD în cadrul PDL, Marian Vasile, primarul comunei Studina,nu este nici singur,nici trist deși acesta este hitul său preferat în propria-i compoziție. Și n-ar fi rău dacă ar presta cândva, dedicând un hit și „liderelor” tovarășe…Așa, pentru posteritatea inteligentelor care așteaptă,probabil, ode din partea colegilor de partid că sunt contemporani cu ele.
Singur -nu e primarul democrat-liberal, încă, la al doilea mandat obținut cu peste 78 la sută. Încă- pentru că e o chestiune de timp până când inteligentele lidere îl vor mazili,excluzându-l din partid, să-și facă somnul de frumusețe liniștite. Trist – e ceva primarul pentru că a jucat pe moțiunea Elenei Udrea,una furată de alt mare savant în politica mânăriilor, președinte cu dubii, Vasile Blaga.
Multe au fost off-urile democrat-liberale ale primarului Marian Vasile,mărturisite luni,la întâlnirea cu ziariștii. Una în care nu a vrut să facă senzație,fiindcă nu avea de ce, nu a atacat conducerea de la Centru și județ,fiindcă nu avea pe cine. A vorbit, pur și simplu cu ziariștii despre viața lui politică dinainte și după 23 martie 2013,argumentându-și deciziile trecute și eventualele viitoare. Ca să pricepi asta,trebuie să ai ceva mai multă inteligență decât posedă „liderele” frustrate și oțărâte.
Felicitările pentru abilitate în politică le-a primit Darius Vâlcov, cel care „a distrus un vis frumos în PDL, reușind să conducă la Olt alte câteva partide în afară de PSD”. La categoria grea, și la propriu și la figurat,nominalizarea a fost pentru Dan Ciocan, care„voia să ia peste 80 la sută,cel mai mare procent din istoria Oltului, are și pregătirea necesară, mi-a schimbat directoarea de la școală și a tăiat porția studinenilor prin pixul președintelui Paul Stănescu. Așa se face că Studina a primit 10 mii de lei în timp ce, Grădinile desprinsă din Studina și jumătate cât ea a primit peste 4 miliarde lei vechi”.
De cântat, primarul-artist nu va mai putea „cânta” la aceeași masă cu inteligentele lidere ale partidului:”la noi acum e țățism și țipăt. Cum deschizi gura ți se țipă-taci din gură! Îmi pare rău că și eu am făcut o dată lucrul acesta. Apoi mi-am dat seama că nu se merită și mi-a părut rău că am greșit…”Oricum gestul primarului nu va înțeles…
La altă masă cu Marian Vasile se vor țăți,mai abitir ca înainte și inteligentele partidului, a căror asemănare cu prima doamnă din Epoca de aur este cutremurătoare. Pentru electoratul PDL, că partidul e dus! Priviți aici…