Astfel, în cadrul amplei acțiuni ce va avea loc azi, la Palatul Parlamentului, inițiativă a unui ONG constituit din avocați,sprijinită necondiționat de primarul Piedone care nu se află la prima „tentativă”de acest gen, elevi, profesori, părinți și ,evident parlamentari, vor avea cuvântul în cadrul unei dezbateri privind violența în școli-cauze, efecte, fenomen de amploare și profund îngrijorător, modalități de combatere,etc.
Din tot Colegiu 7-Camera Deputaților, Olt, cu aportul integral și necondiționat al depuatului PP-DD, Luminița Adam, 20 de elevi cu vârste cuprinse între 12 și 17 ani, însoțiți de profesori vor avea ocazia nu numai să participe direct la dezbatere dar și să viziteze sediul în care aleșii poporului își desfășoară activitatea. Inclusiv cel mai mediatizat loc din aceași clădire, faimosul bufet, unde mâine vor servi masa nu numai parlamentarii ci și copiii Luminiței Adam.
Inedit, oportun și o exercusie din care participanții vor avea multe de povestit celor de acasă…