COMUNICAT
La 8 aprilie a.c. am depus o interpelare adresată ministrului Sănătăţii, Eugen Nicolăescu. Guvernul încearcă să modifice Ordinul ministrului 1185/2003, privind reorganizarea atelierelor judeţene de întreţinere şi reparaţii ale aparaturii medicale printr-un proiect de Ordonanţa de Urgenţă pe care l-a lansat în dezbatere publică. Având în vedere că se doreşte destructurarea acestui sistem, am încercat să atrag atenţia şi să trag un semnal de alarmă privind consecinţele acestei acţiuni. Considerând ca este o problemă de interes pentru sistemul sanitar din România, v-am trimis atunci spre publicare textul interpelării pe care l-aţi publicat şi vă mulţumesc pentru aceasta.
Revin acum şi vă trimit răspunsul domnului ministru al Sănătatii Eugen Nicolăescu pe care îl consider foarte bine documentat. Din păcate, însă, acesta nu răspunde nicidecum problemelor ridicate de interpelare. Ca atare, consider acest răspuns al domnului Eugen Nicolăescu total nesatisfăcător.
Deputat PP-DD,
Luminiţa Adam
20 mai 2013 raspuns_interp_216B =>click aici !