Cu toate interpelările lui,cu toate declarațiile politice,cu toată excesiva lor mediatizare aici, acasă, Darius Vâlcov se află azi la putere. Nu și la guvernare! Pe asta a pierdut-o! Din acest punct de vedere am spus că de acum încolo traiectoria lui Darius Vâlcov devine interesantă. Într-o țară sănătoasă la cap, în care funcționează criteriile democrației, indiferent de opțiune și cariere politice, costurile nu ar fi existat. La prima strigare,cu toată echipa câștigătoare, Darius Vâlcov pare să fi pierdut. Interesant rămâne de cuantificat timpul,costurile și abia apoi bilanțul. Vizibil începând de la alegerile euro-parlamentare. Asta în cazul în care mai durează USL până atunci. O destructurare pe care Darius Vâlcov și-o dorește cât mai grabnică în adâncul inimii, acum când a pierdut startul regionalizării chiar dacă a fost primul care „l-a furat”.
Darius Vâlcov se află , da , la putere! A ratat însă,guvernarea…Acolo se află Paul Stănescu, Marius Oprescu, Minel Prina…