Toate demersurile procurorilor Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova înfăptuite în cadrul cercetării privind cazul Marius Oprescu ar fi, la prima vedere, unele conforme cu prevederile legale din atribuțiile anchetatorilor.
Numai că, din păcate pentru statutul lor și credibilitatea într-o anchetă făcută obiectiv, ca la carte, fără patimă, indiferent de numele și funcția cazului cercetat, acțiunile de săptămâna trecută ale procurorilor anchetatori au fost într-un exces de zel inexplicabil. Abuzuri !
Joi, printr-o prezență inopinată, cu mandat de aducere și dubă, toți șoferii Consiliului Județean au fost duși de procurorii anchetatori la Parchetul Olt. Fără niciuna dintre cele trei obligatorii înștiințări-citații-prealabile înaintea mandatului de aducere,în data de 5 decembrie,anul nostru, șoferii CJ Olt au fost luați pe sus de procurorii craioveni și duși, fără nici o explicație, în sediul Parchetului. Singura aducere la cunoștiință a fost asta:„ dacă nu veniți acum, venim și vă luăm de acasă. Avem mandat de aducere!” O procedură de altfel legală, s-a transformat într-un abuz fără precedent, niciunul dintre cei „săltați”cu mandat de aducere nefiind citați înaintea emiterii acestuia, cum prevede procedura legală. De ce?! Mai ales că audiații, oameni simpli, nu ar fi refuzat prezentarea în fața anchetatorilor,în cazul unei citații prealabile. Obligatorii !
Dincolo de șocul psihologic inerent oricărui om care se știe nevinovat și se vede somat inchizitorial de un procuror venit cu duba și mandat de aducere să-l ducă la Parchet, fără a-i menționa măcar scopul demersului, metoda practicată a fost una care ne-a adus aminte de procurorii ceaușiști!
Duși în clădirea Parchetului Olt, intrați unul câte unul în biroul- cameră de anchetă, abuzurile ceaușiște au continuat. Fără a li se aduce la cunoștiință calitatea în care se află acolo, altă obligatorie procedură grav încălcată, alt abuz, conducătorii auto salariați ai CJ Olt au avut parte de:„ de ce ai palmele așa uscate?!…de ce ai palmele transpirate?!…știi de ce ești aici?!…pentru ce a făcut președintele vostru!…cum, nu știi…știi mai bine decât noi!!!!???…”
Odată introducerea făcută, pe o coală cu antet „Criminalistică” au fost puși să semneze și s-a trecut la ceea ce trebuia explicat înaintea semnăturii luate și care s-a vrut a fi o altă probă legală, abuziv luată! Acordul în vederea prelevării probei ADN!
Probă asezonată, din nou abuziv atâta vreme cât șoferii nici azi nu știu calitatea lor în dosar. De martor?! De suspect?! De complice?! De învinuit?! Cazuri în care trebuia să li se spună,că oamenii nu sunt licențiați în drept dar sunt oameni cu drepturi constituțional garantate, au dreptul la un avocat! Nimic din toate aceste obligații ale anchetatorilor nu au fost respectate! Abuz !
Fotografiați față și profil( ce-i drept le-a lipsit plăcuța de identificare pusă la infractori!), amprentați în detaliu-fiecare deget, palmă,muchie a palmei- supuși recoltării salivei, proba ADN, băgată- „sigilată”,singura explicație dată, prin introducerea unui plic „ce va merge la București pentru analiză”, amprentații au fost lăsați să plece după ce procurorii și-au făcut mendrele. Datoria nu poate fi invocată din cauza metodei aplicată.
Și dacă, într-un fel sau altul, proba ADN se justifică, nu știm care ar fi justificarea fotografierii „infracționale”și amprentării. Toate introducând niște oameni nevinovați în baza de date a infractorilor!!!
Habar nu au amprentații, că nu li s-a spus, nici dacă, „doamna cu masca la gură” care le-a luat probele este expert criminalist, așa cum cere legea,singurul abilitat să preleveze astfel de probe. Habar nu au amprentații , că, anchetatorii nu s-au legitimat, cine și în ce calitate, a lor,celor aduși cu mandat și a lor,celor care i-au adus, de numele acestora din urmă.
De același tratament au avut parte și alți salariați CJ Olt, prin aceeași metodă a Procuraturii Epocii Ceaușescu. Asta consemnăm și contestăm în cazul de față.
Legală dar inexplicabilă este și solicitarea procurorilor de caz privind detașarea, pentru a lucra pe speță, a doi ofițeri de la Judiciarul Poliției Scornicești și unul de la Poliția Corabia.
Inexplicabilă în condițiile în care Judiciarul din Scornicești, cu șapte ofițeri la număr, are doi în concediu,doi detașați pe cazul accidentului Marius Oprescu și, în dispozitiv, pe toată zona, una cu grad înalt de dificultate, mai lucrează,ce pot și cât mai pot,doar trei!
Inexplicabil pentru că la IPJ Olt există ofițeri judiciari de înaltă probitate și calitate profesională care puteau fi delegați de procurorii anchetatori craioveni în acest caz.
Inexplicabil, sau, poate explicabil de această dată, pentru că fostul procurorul de caz, Sorin Lia, el însuși acuzat de avocații speței pentru abuz în serviciu, are în competențe Poliția Scornicești și este fost ofițer în Poliția Corabia?!
Ceea ce poate părea,cel puțin,suspect! Nu-i așa?!
În independența Justiției nu aș vrea ca libertatea presei să se oprească pe contrasens!