Cu toate mesajele pentru impunerea lui Paul Stănescu vicepreședinte la nivel național în cadrul PSD- Darius Vâlcov:„ Paul Stănescu , vicepreședinte la nivel național”, Marius Oprescu:„ vom bate și cu pumnul în masă la București dacă va fi nevoie…”, șansele ca liderul PSD Olt să intre în structurile de conducere centrale social –democrate din poziția unui vicepreședinte par aproape nule.
E înghesuială mare pentru un loc în forul central de conducere al PSD. Atât de mare , cu susținere pe măsură încât pare imposibilă câștigarea competiției pentru o funcție de vicepreședinte la nivel național a președintelui PSD Olt, Paul Stănescu susținut doar de organizația județeană, fără nicio „vorbă bună”de la centru. Surse social-democrate autohtone confirmă posibilitatea ca Paul Stănescu să renunțe la candidatura pentru o funcție în structurile de conducere centrale ala PSD, inclusiv calitatea de membru al BPN fiind pusă sub semnul întrebării în cazul în care se va decide ca președinții de filiale județene să nu mai fie membrii de drept în cadrul Biroului Permanent Național, ci doar în Comitetul Central Național.
Supărați pentru că li s-a întors spatele, delegații de la Olt nu vor acorda votul vicepreședintelui național regional S-V Oltenia, chiar dacă se va numi Ion Prioteasa , actualul președinte CJ Dolj sau Adrian Duicu , președintele CJ Mehedinți.
În schimb, voturile delegației PSD Olt se vor împărți în ceea ce privește cea de-a doua categorie de vicepreședinți la național. Olguța Vasilescu, Rovana Plumb, Constantin Nicolescu,președintele CJ Argeș și, eventual câteva pentru Nicolae Bănicioiu, ceilalți competitori- Dan Șova, Titus Corlățean, M. Oprișan, N. Constantinescu, Mircea Dușa sau M. Vanghelie nefiind în intențiile de vot ale social-democraților olteni. Nici nu au de ce…
Cum jocurile sunt deja făcute în PSD, mici retușuri privind funcțiile de conducere pentru UNPR urmând să fie și ele încheiate, nominalizările punctual pe funcții fiind și ele,de asemenea stabilite, surprizele la Congresul PSD din această lună sunt excluse.
Nu și la Olt,unde pretențiile ridicate par să fi iritat rău boșii de la Centru…
Marele perdant- Paul Stănescu! Semn că Vâlcov nu a adus în PSD Olt doar zestrea de cadre din PDL ci și năravul,dar mai ales ghinionul ratării urcării în ierarhia partidului. Nu-i nimic! Tot înainte,tovarăși!









































































