Recent postatul prefect de Olt, junele Cătălin Rotea pare să aibă preferințe gazetărești. Nu mă număr printre fericiții posesori ai cardului de fidelitate cu antetul Prefecturii Olt, nu mă deranjează. Când amintirile care îl chinuiesc pe junele domn prefect mai apar și public, nu ai cum să te mai invite dregătorul șef la instalarea în funcție. Moment al tăierii imperativ.ro din lista media locală, prima decizie luată de și după capul junelui prefect.
Că garantul respectării legalității în județ are pretenții când vine vorba de ziariști, e una. Când vine vorba de subordonații săi, plătiți din banul public și angajați în cea mai înaltă instituție administrativă dintr-un județ , pretențiile prefectului care este azi, Cătălin Rotea dispar! Sau devin ordine de pus în practică imediată ale colegilor de la partid. Care partid, nici nu mai contează foarte tare…
Juna, frumoasa, sexoasa ,mirobolanta, mondena și lista calităților apetisante e lungă pentru Ana Maria Ciaușu, a fost postată și ea în Prefectura Olt. La pachet cu junele Rotea, ca director de cancelarie al prefectului. Foarte –foarte…
Numai că, dincolo de vocea și talentul în fructuoasele colaborări pe care duduița le-a avut cu fruntași pe ramură din diverse domenii, lipsa studiilor superioare aflate, se aude,(că oficial se ține în dosarele X la șefa Compartimentului Resurse Umane din Prefectura Olt, care va plăti pentru „complicitate și tăinuire”), domnișoara director de Cancelarie este în curs de licențiere, nu licențiată. Ceea ce nu-i permite ocuparea postului pe care ILEGAL este încadrată.
Pe înțelesul tuturor : în Prefectura Olt, cu acceptul celui ce trebuie să fie garantul respectării legalității în județ, în prima zi de la instalare, prefectul Cătălin Rotea comite prima ilegalitate(rămâne de văzut dacă va continua,sau nu…)sub propria-i semnătură. Angajarea ilegală, faptă cu răspundere penală a unei june de la partid, fără studii superioare de lungă durată, fără studii superioare finalizate cu licență deloc, pe un post care prevede așa ceva sub imperativul condiției obligatorii. Recomandăm lecturarea Monitorului Oficial al României- Anul178(XXII)-Nr.877-Marți,28 decembrie 2010.
Așa se explică de ce, cu excepția prefectului și subprefectului, pe site-ul Prefecturii Olt nu sunt postate cv.-urile angajaților ce apar în organigrama instituției.
E OBLIGATORIU, DOMNULE PREFECT LICENȚIAT ÎN DREPT!
Să nu vă imaginați că dvs. și pupilele aveți alte drepturi decât cele prevăzute de lege și garantate de ea tuturor cetățenilor români.
Azi vom cere și punctul de vedere oficial al ministerului de resort. Am face demersul și în cadrul Prefecturii Olt dacă nu ar fi inutil…Junele prefect nici nu l-ar înregistra!









































































