Una peste alta, furtuna de zăpadă e cel mai bun aliat al autorităților atunci când trebuie să fugă de răspundere și să se afle-n treabă. În treabă s-a aflat cine trebuie și la Slatina, după ce, tot cine trebuie a luat, prin contract, deszăpezirea. Negocierea directă, altfel cum, i-a adus GTS-ului(General Trust Argeș), C.Spătaru, finul lui Stoica din Pitești,(fost șef de IPJ și la Olt, promovat pentru realizări mărețe în istovitoarea muncă de milițian, dus de colo –colo, șef să fie, azi în Ministerul de Interne), bani mulți ! Cum ?! Uite-așa :
D.R.D.P. Craiova: Lot SDN Slatina (procedura de negociere fără publicare prealabilă a anunţ de participare în curs de derulare, deschiderea a avut loc în data de 08.11.2013);
Regele asfaltului din Argeş ar fi trebuit să gestioneze operaţiunea de deszăpezire de la Secţia de Drumuri Slatina, inclusiv drumurile naţionale din Vâlcea. Pe câteva milioane bune de euro, secret bine păstrat în promisa „transparență ” a CNANDR. Compania condusă de senatorul Oltului puternic, Dan Șova, ale cărei contracte „transparente”i-au creat Cococi-ului de Corabia, (apropiat al ministrului marilor înzăpeziri, un directoraș prin companie),un accident cerebral din care cu greu și-a revenit !
Sursele noastre spun că, pentru cele cinci drumuri pe care Spătaru ar fi trebuit să le curețe numai în Slatina ar dubla, în cel mai fericit caz, suma de 6.054.230,42 lei fără TVA încasată de Tel Drumul lui Dragnea, iarna trecută.
GTS mai are însă în obligație contractuală de deszăpezire și alte tronsoane de drum din județ. Inclusiv porțiunea de la Dobrun, acolo unde a decedat,din prea mult efort fizic, la volanul utilajului de deszăpezire, amărâtul salariat SND Slatina-districtul Găneasa. Caz mușamalizat într-un mod ordinar, fiindcă decedatul nu era bolnav de inimă,așa cum a aburit,grosolan, Motorga,ci efortul și oboseala cronică l-au doborât. Omul făcuse vizita medicală obligatorie în noiembrie 2013 și acolo a fost declarat apt de muncă ! Dacă, într-adevăr se știa că are probleme cardiace, de ce l-ați mai lăsat pe utilaj,atâtea ore, domnule Motorga ?! Îl aveți pe conștiință…În cazul în care posedați așa ceva !
Revenind la GTS, acesta trebuia să acționeze pe tronsonul care l-a ucis pe salariatul SND Slatina. Ar fi trebuit…
Numai că General Trust Argeș a dat contractul în subantrepriză ! Cui ?! Unor societăți din Maramureș și Satu Mare,care „vin să facă deszăpezirea” la Olt ! Halucinant !
De altfel, inclusiv T Dancor, firma deputatului PSD de Caracal, Dan Ciocan a contestat în 21.10.2013, la CNSC, atribuirea contractului către General Trust Argeș.
”Prin contestaţia nr. 1060/23.10.2013, înregistrată la Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor cu nr. 35943/23.10.2013, depusă de S.C.T DANCOR ROMCONSTRUCT S.R.L., cu sediul în municipiul Bucureşti, ( :::), reprezentată legal prin administrator Nicola Oprea,împotriva adresei de comunicare a rezultatului procedurii aferent lotului nr. 3constituit de “Intretinere curenta pe timp de iarna 20132015” – D.R.D.P. CRAIOVA – Lot Cv3- SDN Slatina”, comunicat sub nr. 92/67786 din 14.10.2013, de către COMPANIA NAŢIONALĂ DE AUTOSTRĂZI ŞI DRUMURI NAŢIONALE DIN ROMÂNIA S.A., în calitate de autoritatea contractantă, în cadrul aceleiaşi procedurii de atribuire, se solicită: anularea adresei nr.92/67786/14.10.2013 privind rezultatul procedurii de atribuire pentru lotulnr. 3, a raportului procedurii şi a tuturor actelor subsecvente acestuia, precum şi obligarea autorităţii contractante la reevaluarea ofertei asocierii S.C. GENERAL TRUST ARGEŞ S.R.L. – S.C. STRACO GRUP S.R.L. de la etapa admisibilităţii acesteia, „în concret a documentaţiei de calificare prezentată”, stabilirea ofertei câştigătoare prin aplicarea corectă a criteriului de atribuire a contractului„preţul cel mai scăzut” ofertelor conforme/admisibile, precum şi la „rectificarea documentelor ce rezultă din acest proces astfel încât să se asigure respectarea prevederilor legale în vigoare în materia achiziţiilor publice”, constituindu-se dosarul nr.4635/2013”
Contestația a fost respinsă ca fiind nefondată.
Deszăpezirea Slatinei de GTS a fost mană cerească pentru băieții deștepți ai banului din zăpadă. Demult în gașcă cu primăria, de pe vremea lui Vâlcov primar, firmele în spatele cărora se află Adi Barbu, dus de PSD șef la ANIF- Panadria, eternul și veșnicul abonat la bugetul slătinean, CAFMIN(cu Min, de la Minel !), dar și firma lui Motorga de la SND Slatina(că nu întâmplîtor l-a dus partidul acolo !)înregistrată pe numele socrului și a nevestei, și-au luat și ele, tainul ! Utilajele cu numere sugestive de înmatriculare văzute pe arterele orașului și în județ confirmă afacerea deszăpezirea.
Dacă marți seara, până târziu în noapte, Salubrisul nedeszăpezirii noastre a binevoit să ridice gunoiul, de nămeții din cartiere tot nu s-a atins. Așa că Slatina, casa noastră,a rămas la fel. În două componente : Slatina din fața blocului și Slatina din spatele acestora ! Ambele cu o singură primărie! Cu aceleași metehne ! De jaf și insultă a bunului simț slătinean ! Dac-o ține ?!
Cât de îmbâcsită e Slatina, casa noastră, simte pe propria-i transpirație și lopată tot slătineanul ! Ce se întâmplă în județ, judecați voi ! Iată societățile câștigătoare ”centralismului democratic”al lui Dragnea în deszăpezirea Oltului puternic :Olt Drum cu baze la Slatina şi Spineni, care se va ocupa de Zona 1 Nord, dar şi de Zona 5 Drumul Judeţean 546 D Coteana – Milcov – Ipoteşti – Slatina, T Dancor cu baze la Slatina, Rotunda şi Corabia, care se va ocupa de Zona 2 Centru – Est (Slatina – Drăgăneşti Olt – Văleni), Zona 4 Centru – Sud Caracal, Zona 5 Sud Corabia şi Bebe Trans cu baza la Găneasa, care se va ocupa de Zona 3 Centru – Vest (Osica de Sus – Osica de Jos – Balş – Vitomireşti).









































































