I –au chemat la discuţii. I –au ţinut la grămadă, ca pe oi. I-au trecut prin filtru la intrare ca să le arate cine-i boss-ul! Erau managerii de spitale. Toţi, oameni titraţi! Şcoliţi, mult mai şcoliţi decât ei! Crăcănată în nesimţirea ei Vasileasca, le-a arătat că nu poate fi, niciodată, o doamnă. Deschiderea a fost maximă…Priviţi-i picioarele şi căscaţi bine ochii. Să vedeţi de unde vi se trage. La două locuri de arogantă, IL CONSIGLIERE! Poza de grup e elocventă…la fel şi grupul. Şi nimeni întreg la minte nu poate să nu vadă asta.
Îi priveam la tv. și mi se strângea inima văzând atâta umilință. Oameni cu ani grei de studii, salvatori de vieți, conducători de spitale, cu fonduri la limItă în a ține un spital în stare de funcționare, să ajungi să aştepţi în condiții inumane și umilitoare la ușa dădicii lucru manual, secondată de şlefuitorul de caractere: „era o modă în Slatina…dacă Darius bea Corona, toată lumea bea Corona„( văru` său primar, Langa, în mărturia de la proces), instalat acolo un ticălos, pentru a-și salva propria-i piele. Ce le putea spune elitelor din sănătate, Vasilica, care nu știe a vorbi corect nici dacă are hârtiile în față pregătite de il consigliere, profesionistul în 20 la sută comisioane ?! Ce să le arate el, managerilor de spital ?! O Slatina pe mâini bune cu repetir la scară naţională ?! Ştiu! Ştiu chiar mai mult de atât! Ştiu tot şi îl ştiu până în vârful unghiilor date cu lac. Bravo lor că nu s-au dus. Să vadă ….ce?! Cum au transformat curtea guvernului în cimitir şi guvernul în agenţie de pompe funebre?! Cunosc! Şi-au pierdut credibilitate, şi-au destrămat familiile, şi-au pierdut funcţiile, au plătit Corona cu vârf şi îndesat, până le-a stat în gât! Şi statutul acesta, poate să consilieze, consilierul cât o vrea, îi va urmări toată viaţa! Consilierul le-a schimbat multe: mentalităţi, destine, prezent şi viitor!
La Patriciu Achimaş chiloţii au fost problema. Şi problema i- a adus pierderea nominalizării la Ministerul Sănătaţii. Consilierul are în portofoliu 8 ani cu executare pentru luare de mita şi consiliază direct din clădirea guvernului. Să-ţi spună, ce ?! Că în bula lui sistemul sanitar e o companie comercială . Un fel de CAO SA.
Puneţi-l să facă tumbe pe asfalt, în soare. Până mărturiseşte! Devine evident că a fost o treabă gândită de la început, premeditat, superficial şi strâmb, fără niciun fel de respect uman şi vreo minimă aplecare către o soluţionare de durată a aspectelor în discuţie. Spoliala creaţiei domnului consilier, noi, cei de la Slatina, o ştim foarte bine. Ce-i drept, ne-au trebuit mai mult de opt ani să ne prindem. Dar ne-a dezvoltat simţurile şi pentru asta nu mai putem fi păcăliţi. Revoluţii şi rezolvări, din astea, aşa luminoase, am mai trăit noi. Luăm de jos şi dăm sus. În felul ăsta bugetul de salarii e mai mult, sau mai puţin, tot pe acolo. Unde e consiliu judeţean sau local PSD, să se facă peticiri cu finanţări directe, în rest scapă cine poate . Judecătorii trebuie să ştie doar că sunt troll la guvern. Şi să nu privească prea adânc în sufletul consilierului. E pericol de cearcăne.
În sfârşit, se face grupul. Grupul grupului …. Umanul e iarăși, unicul. În propria-i budă. Cu hârtia igienică în mână. Îl aprofunda semnificația și se gândea : aruncăm unii în alţii cu dezbateri, îi tăvălim prin ele, îi lovim cu presiunea impactului emoţional, îi încăierăm şi-i ostoim. Gata, gloata se împrăştie. Dar, rahat, am învins! Sunt troll…!
E greu să te ridici de la masă. Mai ales după ce ai pierdut atâta timp. Ce refuzi să crezi, e fix de ceea ce ţi-e frică : sigur nu ţi se schimbă norocul. N-are cum. E greu cu dependențele.










































































