Boierul din capu` satului face paradă. Parada modei pe unde apucă, prin străinătate. El la pantofi cu scârț, ea, „asorte„, la rochițe și volănașe. În țară, jihad! Și niște liberali care au devenit mai pesediști decât pesediștii. Și pe care îi anunț că vine campania electorală. Și că declarațiile belicoase la televizor sunt frecție cu cremă la piciorul scaunului de lemn. Că asta nu e politică. Ci doar un praf de propagandă, ieftină, fără efect. Că partidul e și praf, e și pulbere, că se auto-pulverizează, că pe Sică nici la mandolină nu-l doare. De ce l-ar durea?! Dacă pe jumulitul Iohannis nici în penele lui gâscan jumulit rău, nu-l doare?! De decor, fără atribuții, cu bugetul tăiat, doar cu o geacă roșie și fără case, fără partid, președintele e gol! Mai gol decât Dragnea! A rămas fără popor și e chestiune de zile până când îi vor lua și bicicleta de week-end! Va fi la fel. Mut și tâmp! Puteți să-i luați tot. Tot , tot! Dar să nu-i luați niciodată tabietul. Nu-l deranjați în timpul somnului de frumusețe. Nu-l deranjați când e la siestă. Nici când e pe munte. Dacă-l întâlniți, zâmbiți-i tâmp. O să creadă că sunteți fericiți. Că trăiți bine. Că statul de drept e precum el: cât un ficus, care se mișcă lent, ca un mutălău, pas cu pas, spre treaba mare a lucrului bine făcut. Urați-i, bun venit, în țara noastră. Dați-i pace, și nu-l forțați nici să vorbească, nici să se miște altfel decât o face în mod obișnuit: în reluare. Nu mai cred în bancul cu Oha, președinte. Mai rușine decât cu Iohannis, Dăncilă Dragnea și Tudorel, oriunde s-ar duce, nu-mi e! Dar mă ia cu frig…!










































































