Vă mai amintiți „zgomotul”lui Zgonea și promisiunile lui Ponta de la investirea în funcție a noilor parlamentari?! Asigurările precum:„fondurile alocate pentru cheltuielile parlamentarilor-salarii,diurne,cazare,transport…-vor rămâne aceleași, unele chiar se vor diminua(transport, cazare), se va păstra nivelul cheltuielilor aferente legislaturii trecute”?
Vrăjeală! Cheltuielie actualilor parlamentari, senatori și deputați au crescut! Pe Zgonea ,Mitrea, Hrebenciuc, Ioan Oltean, Nini Săpunaru,Raluca Turcan, Daniel Bărbulescu și lista e deschisă, nu-i deranjează că azi primesc mai mulți bani decât în legislatura trecută. Continuă să plângă poporul defavorizat la televizor și să dea lecții de morală…
Pentru ca poporul să fie,corect informat, iată banii încasați lunar de aleșii Oltului, pentru prestația(calificativul acordat acesteia vă aparține)în Camera Deputaților și Senat.
CAMERA DEPUTAȚILOR
1- Luminița Adam-PP-DD-4 904 lei
2- Bărbulescu Daniel-PSD-crește de la 4 232 lei în legislatura trecută la 4 909 lei
3- Ciocan Dan-PSD-4 909 lei
4- Delureanu Virgil-PSD-4 909 lei
5- Iordache Florin-PSD-crește la 5 364 lei
6- Moț Emil-PSD-4 909 lei
7- Niculescu Dumitru-PP-DD-4 909 lei
8- Stănescu Alexandru-PSD-4 909 lei
9- Știrbu Gigel-PNL- crește la 5 364 lei
SENAT
1- Niță Mihai-PSD- senator PDL în legislatura trecută a primit o indemnizație lunară de 4 570 lei, la care s-a adăugat 1563,84 lei, cheltuieli de diurnă deplasare în București în total-6133,84 lei. Parlamentarul are zero lei cheltuieli pentru diurnă deplasare în teritoriu, dovada lipsei deplasării în Colegiu 1-Senat, ocupat azi de Darius Vâlcov.
2- Păunescu Teiu-PP-DD- 4 570 lei(prima lună,deocamdată)
3- Vâlcov Darius-PSD-4 570lei(prima lună,deocamdată)
Parlamentarii primesc, alături de indemnizația lunară și alți bani pentru diurne. Teoretic,diurnele sunt oferite pentru acoperirea cheltuielilor de deplasare în interes de serviciu. Practic, acestea reprezintă un al doilea salariu,toate celelalte cheltuieli ale senatorilor și deputaților fiind, de asemenea, alți bani în plus. Parlamentarii primesc bani separat de indemnizația lunară și diurnele la fel de lunare și pentru cazare, transport, telefonie mobilă, cheltuieli cu biroul parlamentar din colegiu, etc.
Deconturile totale ale aleșilor însumează bani pentru următoarele: indemnizația(care este salariul),diurnă teritoriu, diurnă deplasare București, cazare în București,transport în țară, transport în străinătate, cheltuieli telefonie mobilă. Numai diurnele reprezintă lunar,circa 300 000 lei,3,6milioane lei pe an,echivalentul a peste 5000 de salarii minime.
Pentru ce?! Luăm exemplul senatorului PDL,azi PC, Mihai Niță, a cărui activitate s-a rezumat la atât: o declarație politică, o interpelare și trei trei luări de cuvânt în plen!!! Fabulos!!!









































































