La ruperea USL au fost declaraţii de fidelitate în teritoriu. Între ele şi Oltul…Aici unde ni s-a transmis oral că protocolul rezistă, nu pleacă nici un liberal de pe scaun. Oficial, le merge bine…Neoficial, scaunele nu sunt aşa sigure precum par!
După ce le-a trecut guvernul, şi unora şi celorlalţi,dar în moduri diferite, liberalilor olteni pe funcţii li s-a transmis că ar fi bine să cam plece…Unii o vor face mai repede , alţii mai trag de timp. Abia acum se va vedea cine, cu cine se are bine!
Prefectul Rotea stă cu bagajele la uşă. Tot după uşă, o alta vecină cu cea a lui Rotea, stă şi subprefectul Emil Marinescu, nerăbdător să-i ia locul junelui. Deşi pare sigur şi favorit, Marinescu are cel puţin doi contra-candidaţi din partid care l-ar putea surclasa,oricând! Valabil şi pentru conservatori, (conservatori de când cu trecerea lui Niţă, ex- pedelistul, lângă Felix, ca să-şi ’’conserve’’ mandatul de senator pe alţi patru ani), care speră şi ei la funcţia de subprefect.
Pentru interesul naţional sunt gata să pună osul la treaba mare judeţeană şi uneperiştii aflaţi tot la guvernare. Mi-e greu să cred însă că,cel mai încruntat ministru din istorie ar fi dispus să servească şi alţii din „interesul naţional„, în afara locaţiei-Ministerul de Interne!
În fine,se vorbea despre un troc la Consiliul Judeţean. Unul cu o validare a lui Mihai Turcitu de la PC, pe locul rămas vacant prin demisia lui Codan, de la PNL. Scopul, unul nedeclarat,dar intuit: îţi dau asta, îmi laşi asta!
Socoteala a dat cu virgulă…Instruit bine,are şi de ce şi de către cine, Niţă conservatorul vrea mai mult…Ca să nu pupe, nimic Toma!
Aşa că nu mai e Turcitu! Rămâne Cinel Barbu să jure că se va zbate pentru bunăstarea cetăţenilor domiciliaţi / Olt, al liberal de care puţini liberali au auzit.
PC vrea să dea subprefectul de judeţ. Probabil că-l va şi da…Va fi tot unul de la …PDL! Conform politicii de la Olt, cin’ se ia cu mine bine!









































































