Prefectul de Olt,Eugen Ionică ține pasul cadent cu americanii. Se pregătește intens pentru sosirea misiunii NATO l-a Deveselu și pentru asta învață. Nu oriunde, ci la Colegiul Național de Apărare,acolo unde prefectul Ionică este cursant silitor. El urmează cursul de nivel înalt „Securitate și bună guvernare” care se adresează personalităților militare-generali- dar și civile-miniștri ,secretari de stat ,deputați ,senatori ,prefecți ,ambasadori ,directori de mari companii și are o durată de trei săptămâni. În cercurile politice înalte este acreditată ideea că, fără respectiva diplomă obținută în urma cursurilor Colegiului Național de Apărare, șansele ocupării unui post de înalt demnitar se diminuează în competiția cu un posesor de diplomă al respectivei instituții de învățământ pentru același post.
Nu știm dacă prefectul de Olt vizează un post mai înalt decât cel pe care îl ocupă în prezent. Știm doar că se școlește și că este coleg de promoție cu un alt parlamentar de Olt-deputatul PP-DD, Luminița Adam care recunoaște:„ visul meu este să ajung ministru la Justiție…”
Până atunci, învățați, învățați, învățați!









































































