Fiindcă „nu -și mai găsește rostul și nu mai e performant”, Spitalul din Corabia se desființează. Este hotărârea pe care au luat-o „în dezbatere” autoritățile de partid alese și cu atribuții în domeniu, la sfârșitul săptămânii trecute într-un cadru intim și despre care nimeni nu suflă o vorbă deocamdată.
Proiectul este unul măreț de epoca de aur reinventată inclusiv cu sprijinul larg al corăbienilor. Spitalul lor orășenesc urmează să devină anexă, cel mai probabil o secție după modelul celui de la Scornicești, a Spitalului municipal Caracal. Instituție dragă rău deputatului Dan Ciocan care vrea să schimbe conducerea actuală. Nu contează că spitalul caracalean îl are azi ca director pe cumnatul primarului Ciocăzan. Contează doar schimbarea și puternicul atașament de partid și fiul lui, calități care o recomandă, confirmă surse din Spitalul Caracal, pe doctorița Mădălina Hoară, în sfârșit și consilier local PSD.









































































